Categorieën

Service

Zo wordt wonen in Vlaardingen weer betaalbaar

Zo wordt wonen in Vlaardingen weer betaalbaar
Politiek

Zo wordt wonen in Vlaardingen weer betaalbaar

  • Partnerbijdrage
  • 07-02-2026
  • Politiek
Zo wordt wonen in Vlaardingen weer betaalbaar

Betaalbaar wonen is een basisrecht

VLAARDINGEN – Betaalbaar wonen staat zwaar onder druk. Starters vinden lastig een huis, gezinnen zoeken jarenlang naar ruimte en tegelijk blijven woningen leeg of verdwijnen ze in handen van investeerders. GroenLinks-PvdA Vlaardingen presenteert daarom een stevig plan voor een andere aanpak van de woningmarkt. “Het kan anders. En het móét anders,” stelt de partij.

De partij benadrukt dat wonen een basisvoorwaarde is voor een stabiel leven en dat de huidige problemen volgens hen het gevolg zijn van politieke keuzes. Zij vinden dat de gemeente meer regie moet nemen bij de bouw van betaalbare woningen en bij het tegengaan van ongewenste praktijken op de woningmarkt.

Gemeente moet regie pakken

Volgens GroenLinks-PvdA schiet het vertrouwen in de markt tekort. De partij wil dat de gemeente actief grond aankoopt en inzet voor betaalbare bouw. Projecten met sociale huur, middenhuur en betaalbare koopwoningen krijgen voorrang. Een zelfbewoningsplicht moet investeerders weren die niet zelf in de woning wonen. Met woningcorporaties maakt de gemeente harde afspraken over onderhoud, renovatie, verduurzaming en nieuwbouw.

Aanpak van leegstand en misstanden

De fractie zet in op stevige maatregelen tegen misbruik op de woningmarkt.

  • Opkoopbescherming tot €450.000 moet starters meer kansen geven en huisjesmelkers buiten spel zetten.
  • Een leegstandsbelasting treft eigenaren die huizen langer dan twaalf maanden leeg laten staan.
  • Via vergunningen, toezicht en samenwerking met politie, regiogemeenten en de Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) volgt een harde aanpak van malafide verhuur en schijnbewoning.

De gemeenteraad stemde in november al in met een voorstel om de opkoopbescherming uit te breiden. Ook het plan voor een leegstandsbelasting ligt mede dankzij GroenLinks-PvdA op tafel.

Meer zekerheid voor huurders

Veel Vlaardingers kampen met hoge huren, slecht onderhoud of onterechte kosten. GroenLinks-PvdA wil een sterker en beter bereikbaar Huurteam Vlaardingen dat huurders snel helpt met gratis, onafhankelijke rapporten. Stevige handhaving op huurregels en het Woningwaarderingsstelsel (WWS) dat via een puntensysteem de maximale huurprijs van woningen bepaalt, moet misstanden terugdringen. Nauwe samenwerking tussen Huurteam, gemeente en handhaving zorgt dat signalen direct actie opleveren.

Bouwen voor Vlaardingers zelf

Nieuwe projecten in de Rivierzone, Westwijk en het Centrum richten zich vooral op mensen die al in Vlaardingen wonen of werken. Tot 2030 wil de gemeente ongeveer 5.000 extra woningen realiseren, met focus op betaalbare gezinswoningen, levensloopbestendige huizen en sociale en middeldure huurwoningen voor starters en doorstromers.

Gezonde en sociale woonomgeving

De partij koppelt betaalbaarheid aan leefbaarheid: meer groen in wijken, veilige straten, speelplekken, scholen en goed openbaar vervoer. Wonen vormt volgens GroenLinks-PvdA de basis van een stabiel leven. Hierdoor heeft straks iedereen in Vlaardingen, van starters en gezinnen tot senioren en mensen in nood, een plek om echt thuis te zijn.

Een sterke stad helpt mensen vooruit.
Een sociale stad laat niemand achter.
Betaalbaar, sterk én sociaal. 💚❤️

GroenLinks-PvdA Vlaardingen

p/a: Markt 11, Vlaardingen

Meer over GroenLinks-PvdA Vlaardingen →