Shvedov ontvangt Geuzenpenning 2012
- Erik Meijer
- 13-03-2012
- Nieuws
VLAARDINGEN - In een bomvolle Grote Kerk heeft oud-minister Ernst Hirsch Ballin dinsdag 13 maart de Geuzenpenning 2012 uitgereikt aan Gregory Shvedov. Shvedov zet zich al jaren in voor een betere naleving van de mensenrechten in Rusland en de diverse landen en regio’s van de voormalige Sovjetunie. Zijn grootste drijfveer is het bestrijden van apathie, volgens hem één van de grootste gevaren van de huidige tijd.
Bekijk hier een fotoreportage
Shvedov kwam dit weekend in Nederland aan en kreeg een vol programma aangeboden waarvan hij volgens eigen zeggen erg had genoten. Ook vandaag stond er het nodige voor de Rus op het menu. In de ochtend ging hij in debat met leerlingen van een aantal scholen uit de regio (en Amersfoort); ’s middags stonden de herdenkingen op begraafplaats Emaus en bij het Geuzenmonument op het programma.
Vroeg in de middag was de indrukwekkende ceremonie bij het Geuzengraf op begraafplaats Emaus. Er werden kransen en bloemstukken gelegd en leerlingen van het VOS legden witte rozen bij de graven. Vanaf daar ging het in stille tocht over de Kortedijk en de Hoogstraat naar de Markt voor de plechtigheid bij het Geuzenmonument. Ook hier werden kransen gelegd en ook hier kreeg de jeugd een prominente plaats.
De Leerlingen van het VOS voerden een stuk op over het schenden van mensenrechten waarbij twee leerlingen ‘monddood’ werden gemaakt en werden afgevoerd naar ‘de kerker’ onder het oude stadhuis. Diverse leerlingen gebruikten vervolgens hun smartphones om de wereld te laten weten wat er gaande was. Het bracht mooi in beeld waar Gregory Shvedov voor staat en - figuurlijk - ook voor vecht. Dat werd door hem ook zeker herkend want nadat hij een krans had gelegd bij het Geuzenmonument trok hij zijn eigen smartphone uit zijn zak en hield hem omhoog, precies zoals de leerlingen demonstratief hadden gedaan.
Het programma werd afgesloten in de Grote Kerk met de overhandiging van de Geuzenpenning en de bijbehorende oorkonde. Daaromheen een uitgebreid programma met muziek van het Vlaardings Mannenkoor Orpheus en het Fanfarekorps van de Koninklijke Landmacht, een mooie rol voor de jonge Erwin Teerds die zijn eigen gedicht mocht voordragen en Azerbeidjaanse (Kaukasische) muziek van Anna Azernikova, Bakhtiyar Eybaliyev en Gherman Popov.
Een opvallende rol ook voor Hirsch Ballin die de hem gegeven ruimte benutte om de huidige regering een veeg uit de pan te geven. ,,Bij ernstige mensenrechtenschendingen is internationale actie geboden. De manier waarop de Nederlandse regering dit thans met een strategisch concept probeert te onderbouwen, schiet echter hogelijk tekort. Men vindt dat mensenrechtenstandaarden moeten worden gezien vanuit het standpunt van het land dat commentaar krijgt. Maar wie is dat ‘land’? Is dat de regering? Het daar bestaande systeem? De minister van Buitenlandse Zaken zei dat de nadruk (ligt) op communicatie en dialoog, niet op confrontatie. Maar als het gaat om de rechten van de mens, zijn degenen die het slachtoffer dreigen te worden de enigen die relevant zijn.’’
Maar de glansrol was uiteraard voor Shvedov zelf die in zijn toespraak nog maar eens het grote belang onderstreepte dat hij hecht aan het bestrijden van de apathie van mensen over de hele wereld. ,,Vier minuten per dag’’, hield hij zijn gehoor voor, ,,is genoeg om de wereld te veranderen. Om tirannen te doen wankelen en winst te boeken in de naleving van mensenrechten.’’