UFO boven Vlaardingen?
- Redactie
- 02-03-2015
- Nieuws
Foto: Willemijn Kalee
VLAARDINGEN - Het is lekker weer. Je fietst, de zon schijnt en de mooie schapenwolken laten de zon geregeld door. Aangenaam weer om even buiten te zijn, en dan ineens zie je twee schotelvormige…ja wat eigenlijk ? Je kijkt nog eens goed en het lijkt wel of er iets door de wolken is gevallen. Hoe kan dát nu? Lezeres Willemijn Kalee zag het gistermiddag rond drie uur terwijl ze op de Maassluissedijk fietste en maakte er een foto van.
Een pilotengat
Een gat in de wolken ook wel genoemd pilotengat, valstreepgat, hole punch, fallstreak holes, gatwolk of kanaalwolk. Dit fenomeen treedt vrijwel altijd op in een dunne laag middelbare bewolking ( althocumulus) of in hoge bewolking (cirrocumulus) en in een stabiele atmosfeer. Een pilotengat is meestal cirkelvormig maar kan ook sigaarvormig zijn of ovaal. Klein maar ook heel groot. Heel scherp afgebakend zijn maar ook minder scherp en gekleurd bij zonsondergang. Bij een pilotengat lijkt het als of er een stukje van de wolk naar beneden dwarrelt. Of soms lijkt het op een enorme worm in de wolken.
Oorzaak
Wolken bestaan uit waterdruppeltjes of naar gelang de temperatuur en stofdeeltjes in de atmosfeer, uit ijskristallen. Een deel van de waterdruppels bevriest langzaam bij een temperatuur van – 10 graden Celsius. Bij temperaturen onder – 32 graden Celsius komen alleen maar ijskristallen voor. Bij een temperatuur van -10 of nog lagere temperaturen zitten dan ook onderkoelde waterdruppels en ijskristallen door elkaar. In een langwerpige verticaal ontwikkelde wolk kunnen dan de onderkoelde regendruppels ijskristallen worden. Dit wordt als startpunt aangenomen, van het ontstaan van een pilotengat.
Vliegtuigen
De vliegtuigen boven de wolken zorgen ervoor dat voor de lucht, in de baan van het vliegtuig, zeer snel afkoelt. Ze verlagen de druk en zorgen ervoor dat de onderkoelde waterdruppels veranderen in ijskristallen. Zo gauw de ijskristallen zich gaan vormen, komen er heel snel meer, het spoor van het vliegtuig volgend. Dit als gevolg van een proces, waardoor de waterdruppels rond de kristallen verdampen. Dit veroorzaakt dan het gat in de wolken, met eronder uitwaaierende valstrepen van de ijskristallen.
Door hun zeldzaamheid en ongewone verschijningsvorm, maar ook door de zeer weinige aandacht in de media, worden fallstreak holes vaak verward met of toegeschreven aan ongeïdentificeerde vliegende objecten.