Categorieën

Service

Begroting 2014: voorzichtig positief

Begroting 2014: voorzichtig positief
Politiek

Begroting 2014: voorzichtig positief

  • Herman van Nieuwenhuizen
  • 16-10-2013
  • Politiek
Begroting 2014: voorzichtig positief

VLAARDINGEN – Het huishoudboekje van de gemeente Vlaardingen lijkt weer wat op orde te komen, zo blijkt uit de meerjarenbegroting 2014-2017. Op dinsdag 15 oktober werd deze door het voltallige collegegepresenteerd  aan de verzamelde pers in het theatercafé van de Stadsgehoorzaal. Zoals inmiddels traditie is kreeg het ruim 120 pagina’s tellende stuk ook ditmaal een thema mee: 'Blijven werken aan een complete stad'. Het college van burgemeester en wethouders geeft hiermee in haar visie aan onverminderd te streven naar een stad waar het goed wonen en werken is. Kernbegrippen van deze visie zijn onder meer ‘duurzame ontwikkeling’, goede woonvoorzieningen, economische ontwikkeling en een overheid die in afgeslankte vorm een kleine maar belangrijke regisserende rol heeft.

Vlaardingen gaat vooral door met het bezuinigen op de eigen ambtelijke organisatie. De lasten voor de burger zullen nauwelijks stijgen; de tarieven op de lijkbezorging en de leges voor de omgevingsvergunningen worden meer kostendekkend gemaakt. Daarnaast worden de tarieven voor afvalstoffenheffing bevroren en de Onroerend Zaakbelasting zal slechts geïndexeerd ofwel licht verhoogd worden waarbij een gemiddeld huishouden ongeveer vier euro per jaar meer zal betalen.

Het aantal fte's bij de gemeente Vlaardingen (één fte is één fulltime baan), zal verder worden afgebouwd naar 570. Alhoewel de gemeente er vanaf 2015 meer taken bijkrijgt waaronder Jeugdzorg, wordt eerst bekeken hoe met het huidige personeelsbestand oude en nieuwe taken herverdeeld kunnen worden. Vlaardingen voert met deze ingreep bezuinigingen door, noodzakelijk ook omdat er van de Rijksoverheid minder geld uit het gemeentefonds wordt uitgekeerd.

De eigen financiële positie is en wordt verder versterkt, mede omdat er ruim 25 miljoen van de erfpachtbaten naar het weerstandsvermogen zijn overgeheveld. Noodzakelijk is om een buffer van € 31 miljoen aan te houden om toekomstige financiële risico’s af te kunnen dekken. Het weerstandsvermogen zal door de erfpachtbaten naar een bedrag van ruim € 38 miljoen groeien.

Vlaardingen gaat  verder in 2016 een bedrag €16 miljoen investeren in de ondertunneling van het spoor bij de Marathonweg voor een betere ontsluiting van de Rivierzone. In 2017 zal de eerste spade voor dit project de grond ingaan. De beoogde verkoop van grond aan onder meer Volker-Wessels verlaagt de noodzakelijke afschrijving (lees: verliezen) op de grondexploitatie; het plan is om voor eigen rekening en risico van de projectontwikkelaars woningen in de Rivierzone en achter treinstation Vlaardingen-Centrum te bouwen.

Al met al presenteert het college op 6 en 7 november aan de gemeenteraad een begroting met een positief saldo van twee miljoen euro. De raad zal zich in betreffende raadsvergadering nog wel over het volledige pakket moeten uitspreken. Met het oog op de komende gemeenteraadsverkiezingen van maart 2014 zullen de raadsfracties hier mogelijk nog wel ‘punten willen scoren’.