Categorieën

Service

Careyn: hetzelfde werk, minder salaris!

Careyn: hetzelfde werk, minder salaris!
Nieuws

Careyn: hetzelfde werk, minder salaris!

  • Erik Meijer
  • 13-10-2012
  • Nieuws
Careyn: hetzelfde werk, minder salaris!

VLAARDINGEN - Zorgorganisatie Careyn ligt steeds meer onder vuur. Onlangs kregen in deze regio 221 medewerkers de keus voorgelegd om in een lager betaalde functie te worden teruggezet of vrijwillig ontslag te nemen, ofwel ontslagen te worden via een procedure bij het UWV. Een wrange keus in een tijd dat de werkeloosheid oploopt en het economisch slecht gaat. Careyn heeft wel toegezegd het verschil in het oude en nieuwe salaris voor een afgebakende periode ‘bij te passen’.

Careyn kwam tot deze maatregel omdat er volgens de organisatie minder uitgebreide huishoudelijke hulp (HH2) wordt geleverd; het type zorg waarvoor deze medewerkers zijn opgeleid en ingeschaald. Uit gesprekken met wethouder Oosterom bleek echter ook dat de zorgorganisatie een te lage prijs had berekend bij de aanbesteding van deze zorg. Ook heeft Careyn (te) laat ingespeeld op de veranderingen in de thuiszorg, anders dan veel andere thuiszorginstellingen, waardoor men met een grote groep dure krachten ‘in de maag zat’.

De medewerkers van Careyn die uiteindelijk , dikwijls onder protest, akkoord zijn gegaan met hun nieuwe functie hebben ook al hun nieuwe functieomschrijving uitgereikt gekregen. Vlaardingen24 kreeg deze in handen en constateert het volgende: de functieomschrijving van Huishoudelijke Hulp is gericht op zorgtaken die bij de indicatie HH1 horen (eenvoudige huishoudelijke hulp en ondersteuning). Taken die vallen onder de indicatie HH2 horen staan er niet in. Denk daarbij bijvoorbeeld aan ‘het signaleren of er sprake is van algehele achteruitgang bij een cliënt’. In dat geval kan er tijdig ingespeeld worden met aanvullende ondersteuning naar deze cliënt en wordt mogelijk een te snelle (en duurdere) opname in een zorginstelling voorkomen. In de praktijk zijn veel Huishoudelijke Hulpen wel getraind in de taken horend bij HH2 maar hoeven zij dit, conform de functieomschrijving niet uit te voeren. Verschillende medewerkers verklaarden aan Vlaardingen24 echter dat zij in de praktijk wel degelijk nog steeds deze complexere zorg geven.

De gemeente Vlaardingen heeft gezegd te zullen gaan controleren of de HH2-zorg door gekwalificeerde medewerkers uitgevoerd wordt. Careyn tenslotte heeft op haar beurt eerder gemeld dat de medewerkers in de functie van Huishoudelijke Hulp in de praktijk wel degelijk ook de taken behorende bij HH2-zorg uitvoeren.

Volgt u het nog ? Het verhaal lijkt mogelijk wat complex, maar het komt er op neer dat de Huishoudelijke Hulpen van Careyn zorg leveren die niet past bij hun (nieuwe) functieomschrijving en waar ze niet voor betaald krijgen. Gezien de verklaring van Careyn dat de complexere HH2-zorg al langer ook door Huishoudelijke Hulpen zou worden verstrekt zou een vakbond hier nogal wat achterstallig salaris kunnen gaan claimen in een bodemprocedure. Het is nog even de vraag wie deze zaak oppakt, de politiek, Careyn of de medewerkers zelf.