Categorieën

Service

Oorlog uitgebroken over koopzondag

Oorlog uitgebroken over koopzondag
Bedrijven nieuws

Oorlog uitgebroken over koopzondag

  • Erik Meijer
  • 11-12-2013
  • Bedrijven nieuws
Oorlog uitgebroken over koopzondag

VLAARDINGEN - ,,Er zijn twee gemeenten in Nederland waar de koopzondag nog niet is vrijgegeven: Staphorst en Vlaardingen'', grapt Raymond Sneek, voorzitter van het Detailhandelsplatform Vlaardingen. Dat is natuurlijk niet echt waar en dat weet Sneek ook wel. Het geeft wel aan hoe er onder Vlaardingse ondernemers wordt gedacht over het beleid.

De zaken werden afgelopen zondag op scherp gezet door tuincentrum Staelduinsebos. Samen met de buren Gamma en Praxis werd een vergunning aangevraagd om de zondag na Sinterklaas open te mogen. ,,Wij hebben hiervoor een evenementenvergunning aangevraagd'', vertelt Yaron Wolf, algmeen directeur bij Staelduinsebos. Net als vorig jaar wilde hij in het tuincentrum het Vlaardings kampioenschap kerststukjes maken, organiseren maar anders dan vorig jaar werd nu de vergunning dus geweigerd.

Een tegenvaller want het bedrijf had langs de Vlaardingse wegen al heel de week borden staan om te laten weten dat ze zondag open zouden zijn. Op zaterdag kwamen ambtenaren kort voor sluitingstijd zijn zaak in om hem duidelijk te maken dat de zaak ontruimd zou worden als hij de dag erna toch open zou gaan. Bovendien zou er een boete worden opgelegd van 10.000 euro. Wolf: ,,De zaterdag na Sinterklaas is voor ons de belangrijkste zondag van het jaar. Dat is het weekend dat mensen hun kerstboom kopen.'' Klanten die zondag toch naar Staelduinsebos reden stonden voor een gesloten hek met daarop de mededeling 'De gemeente verbiedt u bij ons gezellig te winkelen deze zondag. Het spijt ons, wij mogen niet open op last van een extreme boete.'

Vanuit de Vlaardingse coalitie wordt er vooral afwijzend gereageerd op de actie van het tuincentrum en ook burgemeester Bruinsma liet dinsdag al weten dat hij vindt dat de actie niet door de beugel kan. ,,De ondernemer wist al maanden dat hij op deze zondag niet open mocht zijn en heeft toch geadverteerd dat mensen welkom waren. Dan moet je ook zelf de verantwoordelijkheid nemen en niet de gemeente de schuld geven dat mensen voor niets komen.''

Vanuit ondernemerskringen is er echter veel steun. Van de grootwinkelbedrijven langs de Deltaweg is al lang bekend dat ze iedere zondag open willen en dat geldt ook voor Woonboulevard Hoogstad waar ook Raymond Sneek zit met zijn Zonwering Westland.

Hij is 'des duivels' over de opstelling van de gemeente. ,,Ik heb zelfs overwogen te stoppen als voorzitter van het Detailhandelsplatform. De manier waarop Staelduinsebos wordt aangepakt, is ongekend. Dan kun je als gemeente wel beweren dat je gewoon 'handhaaft'. Maar waar zijn die handhavers dan bij de islamitische supermarkt op de Holierhoek die iedere zondag open is. Dreigen ze daar ook met een boete van 10.000 euro?'' Daar lijkt Sneek wel een punt te hebben. Is hier geen sprake van rechtsongelijkheid? Bij de een strikt handhaven en bij de ander wegkijken?

De ondernemers hebben  ondertussen het gevoel dat ze een gevecht voeren met een arm op de rug gebonden. ,,De veranderingen gaan hard in retail-land. De koopzondag is steeds belangrijker geworden. Vlaardingers gaan nu gewoon naar buurgemeenten: Schiedam, Rotterdam, Maassluis en Westland hebben allemaal de koopzondag vrijgegeven. Je kunt dan niet domweg blijven verwijzen naar het coalitie-akkoord'', aldus Raymond Sneek.

Voorlopig zullen de ondernemers, ook in de winkelcentra, moeten wachten tot na de verkiezingen. Hun inzet is duidelijk: het vrijgeven van de koopzondagen. Sneek: ,,Laat de winkeliersverenigingen zelf beslissen. Die komen er per gebied dan best uit of het er 12, 26 of 52 moeten worden.'' Wat hem betreft is dat overigens geen verzoek maar een harde eis: ,,Het is ondenkbaar dat het na de verkiezingen niet gebeurt!''