Categorieën

Service

Voorjaarsnota: kadootjes voor de kiezer

Voorjaarsnota: kadootjes voor de kiezer
Politiek

Voorjaarsnota: kadootjes voor de kiezer

  • Herman van Nieuwenhuizen
  • 18-07-2025
  • Politiek
Voorjaarsnota: kadootjes voor de kiezer

VLAARDINGEN - De afgelopen twee dagen is in de gemeenteraad de Voorjaarsnota besproken. Daarin gaat het over geld en waaraan dat uitgegeven moet worden, maar dat wordt pas definitief beslist in november. Dan wordt namelijk de Begroting vastgesteld voor de komende jaren en alles wat daarin staat is een harde afspraak. Tenzij er gaandeweg de komende jaren blijkt dat er financiële tegenvallers zijn, of meevallers. Veel geld dat over is gaat in ieder geval in een potje, genaamd Algemene Reserve, en dat is nodig omdat er altijd voldoende geld moet zijn om tegenvallers en risico’s op te vangen. Volgt u het nog?

Twee dagen vergaderen zonder verrassingen

Maar liefst 14 fracties telt de gemeenteraad, en iedere fractie mag evenveel tijd het woord voeren over het financiële plaatje dat het college van burgemeester en wethouders voorschotelde. Om het allemaal aan te horen moet je dus wel veel tijd en geduld hebben, maar aan de andere kant: heb je dat niet dan mis je eigenlijk ook niet zoveel. Partijen veranderen tijdens de behandeling van de Voorjaarsnota namelijk nooit van standpunt, laten zich al helemaal niet door een andere partij overhalen en meestal is alles van tevoren al ‘afgetikt’; voor de voorstellen weet iedereen wel of ze kans maken en lijken de stemmen doorgaans al geteld.

Al met al waren er nogal wat moties, maar slechts één amendement. Een motie is formeel geen verplichting voor het college om uit te voeren, en meestal wordt hierin gevraagd om eens onderzoek te doen naar een en ander. Een amendement is echter een aanvulling of uitbreiding van een voorstel (in dit geval de Voorjaarsnota) en is een verplichting. Dat ene amendement van de afgelopen dagen ging over het wel of niet geld uittrekken voor de uitbreiding van basisschool De Walvis. Een voorstel van ONS Vlaardingen dat feitelijk voortkwam uit onvrede over het plan van het college om een schoolgebouw neer te zetten aan de Broekweg. Het voorstel van ONS Vlaardingen redde het echter niet.

Camperplaatsen, kunstgrasvelden en een groot zwembad

De Voorjaarsnota werd vervolgens aangenomen bij de stemming met een ruime meerderheid en daarna werd er nog eens gestemd over de moties. Daar zat er één bij van Beter voor Vlaardingen over camperplaatsen. Het oorspronkelijke voorstel ging over aantrekkelijke camperplaatsen in of aan de rand van de Broekpolder maar maakte daardoor geen kans. Niemand zit namelijk te wachten op het aanleggen van voorzieningen voor elektra en water voor campers in de Broekpolder. Nadat het voorstel was aangepast kreeg het wel een meerderheid. Het college werd nu opgeroepen om eens te kijken waar of dat het in Vlaardingen mogelijk is camperplaatsen te creëren, inclusief voorzieningen voor water en elektra. Het oogde allemaal wat vrijblijvend en halfslachtig.

Moties om voetbalverenigingen VFC en Zwaluwen blij te maken met (extra) kunstgrasvelden werden aangenomen. Een soort van kadootjes in verkiezingstijd, want de stembussen zijn in maart 2026 weer geopend. Een soortgelijk voorstel wat bij bijna iedereen de handen op elkaar kreeg was een ‘volwassen’ buitenbad bij het nieuw te bouwen zwembad op de velden van Deltasport en CION. Kost een paar miljoen extra, maar dan heb je ook wat. Of dat geld er straks ook is, is nog maar de vraag.

Met het oog op de kiezer

Een voorstel van de VVD om zoveel mogelijk lokale regels te schrappen, zodat er meer gebouwd kan worden en ondernemers meer kunnen ondernemen, werd aangenomen. Opvallend, omdat de VVD al heel wat jaren meeregeert in de achtereenvolgende Vlaardingse colleges, en daarmee natuurlijk eerder kon komen. Maar ja, verkiezingstijd hè.

De ChristenUnie/SGP diende een voorstel in om de ‘groene randen’ van Vlaardingen te vrijwaren van woningbouw en andere ruimtelijke ontwikkelingen. Wat ze daarmee precies bedoelden werd nooit echt duidelijk, en dat is ook wel heel erg lastig om te omschrijven. Onmogelijk eigenlijk. Maar het scoort natuurlijk wel ‘lekker’ bij de achterban en de kiezer straks, jezelf als groene partij profileren; overigens samen met GroenLinks en de PvdA.

Verder was iedereen voor een nieuw Stadsstrand, als het huidige stukje kade waar nu nog een kub of wat zand op ligt straks volgebouwd wordt met woningen. Het bestuur van het huidige Stadsstrand gaat er echter mee stoppen. Ook was iedereen voor een lokaal Hitteplan, zoals dat officieel ook landelijk bestaat, en vind een meerderheid het een goed idee om de Japanse Duizendknoop op een alternatieve, en goedkopere manier te bestrijden. Daarnaast werden er ook een handvol moties weer ingetrokken, deels na toezeggingen uit het college dat er toch wel gekeken zou worden naar allerlei ideeën uit de raad.

Tenslotte was er ook een motie met de titel “Remmen bij een speeltuin, niet gas geven”. Dat ging dan over snelheidsbeperkende maatregelen op de Hoflaan, die deels 50km zone is en deels 30km zone. Dat moest, met het oog op een school en speeltuin in de wijk maar in zijn geheel een 30km zone worden, inclusief een extra oversteekplaats. Natuurlijk ging een meerderheid daarmee akkoord, maar het onderbuikgevoel van de achterban (kiezer) werd met de titel van de motie wel heel erg bespeeld.

Kortom, het was vrijblijvendheid troef in de raad de afgelopen dagen, er moet verderop in het jaar gekeken worden of het geld er wel is voor al die mooie plannen en er leek vooral gedacht aan de kiezer die in maart 2026 naar de stembus gaat.