Begroting: gemeenteraad haalt 'AI-meuk' van de agenda
- Redactie
- 06-11-2025
- Politiek
VLAARDINGEN - ,,Bij HEEL DE STAD vinden we dat de gemeenteraad best een beetje met de tijd mee mag. Als digitale hulpmiddelen helpen om teksten scherper te maken, tijd te besparen en fouten te voorkomen, dan gebruiken we die met trots. Het blijft mensenwerk — maar dan met een moderne pen.’’
Zo reageerde fractievoorzitter Ron Boers van Heel de Stad toen we schreven dat hij de begroting en zijn collega’s in de raad overspoeld had met voorstellen waarbij AI en Chat GPT een nadrukkelijke rol hadden gespeeld. Dat kwam op donderdagavond nog eens naar boven toen Boers voor de raad sprak. Alle fracties keerden zich tegen het laat indienen van 63 amendementen en 24 moties, waardoor niemand zich enigszins voor had kunnen bereiden.
Dat de nodige fouten desondanks niet waren voorkomen werd wel geïllustreerd door de eerste de beste vraag over een motie van fractievoorzitter Wouter de Reus van de ChristenUnie/SGP. Die ging over de in een motie genoemde pagina “Integraliteit”, en die leek niet te bestaan. Althans, niet alleen kon De Reus hem nergens terugvinden, maar ook Boers kon dat niet. De Reus kwam later met meer voorbeelden hiervan, over bijvoorbeeld het ontbreken van financiële dekking voor één van de voorstellen.
Toen fractievoorzitter Roel Veugelers van het CDA vervolgens vroeg om iets uit te leggen wat hij in de stukken van Heel de Stad niet begreep antwoordde Boers: “U zult het zelf uit moeten leggen.” Rianne Molenaar van Leefbaar Vlaardingen concludeerde dat het allemaal niet navolgbaar en leesbaar was wat Heel de Stad zijn collega’s had voorgeschoteld.
Kortom, zo’n beetje iedereen, op de fractie van Heel de Stad na, was er wel klaar mee. En alle partijen, behalve de twee raadsleden van Heel de Stad, stemden vervolgens tegen het verder behandelen van de moties en amendementen. Daarmee werden deze ‘afgeserveerd’ van de agenda en in het vervolg op donderdag zullen deze dan ook niet worden meegenomen. Dat geldt voor alle 87 voorstellen. Als Heel de Stad nu wat wil zullen ze nieuwe voorstellen moeten doen.
Frans Hoogendijk van ONS Vlaardingen haalde aan het eind van het debat ook nog even ‘de democratie’ aan: ,,U heeft het democratisch recht om voorstellen in te dienen, maar ook de democratische plicht deze begrijpelijk toe te lichten en uit te leggen, voor de inwoners en voor de collega’s in de raad.’’. Die uitleg ontbrak, zo vond een meerderheid.
-
PolitiekTwijfel aan echtheid brief klokkenluiders gemeente
Redactie - 12-12-2025 -
NieuwsBezorgde ambtenaren luiden de noodklok: 'ernstige misstanden binnen de gemeentelijke organisatie'
Redactie - 11-12-2025 -
PolitiekRaad stemt in met Begroting, en nu nog een nieuwe burgemeester
Herman van Nieuwenhuizen - 06-11-2025