Koning aanwezig bij uitreiking Geuzenpenning in Schiedam
- Redactie
- 11-02-2025
- Nieuws
.jpg)
Fotografie: RVD / Gemmy Woud-Binnendijk
VLAARDINGEN - De Geuzenpenning wordt op donderdag 13 maart uitgereikt aan Ukraine 5 AM Coalition. Koning Willem-Alexander zal bij de uitreiking in de Grote- of Sint Janskerk in Schiedam aanwezig zijn.
Ukraine 5 AM Coalition maakt zich sinds het moment dat Rusland Oekraïne binnenviel in 2022 hard voor het vertellen van ‘de waarheid’ over de wreedheden die plaatsvinden als gevolg van de oorlog. De organisatie doet dat door oorlogsmisdaden en misdaden tegen de menselijkheid te verzamelen en te documenteren.
De organisatie werd een dag na de Russische inval op 24 februari 2022 opgericht. Steeds meer organisaties sluiten zich aan bij de coalitie, waarvan velen vanaf 2014 ervaring hebben opgedaan met het documenteren van wreedheden op de Krim en in delen van de regio’s Donetsk en Loehansk. Gebieden die ook door Rusland zijn bezet.
Vereerd
Valentyna Soloviova van 5 AM Coalition laat vanuit Oekraïne weten enorm vereerd te zijn met de Geuzenpenning: “Dit voelt voor ons als erkenning voor het werk dat wij doen. Zolang de oorlog voortduurt en ook daarna nog zullen wij ons blijven inzetten voor het vertellen van de waarheid over de wreedheden die plaatsvinden als gevolg van de oorlog. De wereld moet hier getuige van blijven in de hoop dat er snel een einde komt aan de oorlog.”
Geuzenpenning
Sinds 1987 wordt de Geuzenpenning uitgereikt, een initiatief van Stichting Geuzenpenning. De Geuzen waren de eerste verzetsstrijders in de Tweede Wereldoorlog. Zij kwamen al direct na het begin van de oorlog in opstand tegen de Duitse bezetter. Op 13 maart 1941 werden vijftien Geuzen en drie Februaristakers op de Waalsdorpervlakte geëxecuteerd. De Geuzenpenning is bedoeld om hedendaagse vrijheidsstrijders en mensenrechtenactivisten eer te bewijzen en te steunen.
Schiedam viert in 2025 haar 750-jarig bestaan en de Geuzen zijn een belangrijk onderdeel van de stadsgeschiedenis. Zo was de eerste Geus een Schiedammer. Daarom is er dit keer gekozen voor Schiedam als stad van de uitreiking. In Vlaardingen, waar de uitreiking normaliter plaatsvindt, wordt die dag in de ochtend de herdenking bij de Geuzengraven op begraafplaats Emaus en bij het Geuzenmonument gehouden.
Eerdere uitreikingen
De Geuzenpenning is de afgelopen jaren toegekend aan personen en organisaties als de Afghaanse mensenrechtenactiviste Laila Haidari (2024), Association fot Political Prisoners (2023), Lawyers for Lawyers (2022), de Poolse rechter Malgorzata Gersdorf (2021) en de Saoedische mensenrechtenorganisatie ACPRA (2020).